PAN A PANÍ ÚŽASŇÁKOVI

Velký den je za tebou, „ano“ zaznělo, výslužka do posledního koláčku rozdána a prstýnek už se ti blýská na prstě. Tím vším to ale nekončí. Ani po svatbě se nevyhneš pobíhání po úřadech.
Jistě sis všimla, že po obřadu byl tobě a partnerovi ustřihnut rožek na občance a s tím ti byl vypsán papír, který teď musíš k občance mít stále s sebou. Co musíš udělat jako první, je vyzvednout si oddací list. Výhodou je, že pokud (třeba jako já), jsi měla obřad v jiném městě, než ve kterém bydlíš, můžeš se na matrice domluvit, ať ti oddací list pošlou poštou. Což je fajn, když si vezmu, že po svatbě člověk řeší takové věci, jako vrácení depozitáře do svatební agentury, vrácení, popř. vyčištění šatů a podobně.

ruce_snbprst
Nezapomeň, že do 10 dnů od vydání oddacího listu musíš zažádat o nový občanský průkaz. Ty, jako novomanželka, z důvodu změna příjmení a změně stavu. Pokud ty a tvůj manžel máte starší typ občanky (nikoliv elektronický občanský průkaz), kde je právě uvedený i stav (svobodný/ženatý), čeká tuto cestu na úřady i partnera. Pokud už má elektronickou občanku a nemá uvedený stav (tento údaj totiž od roku 2012 není povinný), nemusí manžel nikam. Žádost o novou občanku na příslušném úřadě. V ten samí moment si můžeš vyřídit i změnu trvalého bydliště, pokud jste ještě tak neudělali někdy před svatbou.
Se změnou příjmení, stavu, případně změnou trvalého bydliště musíš zažádat o změnu v cestovním pase. Tato změna je zpoplatněna. Pokud ale po svatbě plánujete svatební cestu, nemusíš se bát. Změnu pasu můžeš vyřídit až měsíc po svatbě. 
Nezapomeň nahlásit změnu příjmení ve všech bankách, pojišťovnách, či živnostenském úřadě, pokud podnikáš. Pokud ne, tak bys neměla zapomenout tuto změnu nahlásit svému zaměstnavateli ;)

Married-in-the-Maldives-Stunning-Wedding-Film1
No a v poslední řadě nezapomeň na zvonek u dveří ;) I když se to může zdát jako banalita, poštovní doručovatel má povinnost doručit dopis do řádně označené schránky. Pokud tedy je na zvonku uvedené tvé příjmení. Vždyť ti možná budou doručovat oddací list, tak ať nemusíš zbytečně lítat na poštu a znavené úřednici složitě vysvětlovat, jak se věci mají ;)
A co dál? Dál už si jen užívej společnou cestu životem se svým panem Božským! Přeji ti, aby váš společný život byl naplněný štěstím a byli jste si navzájem oporou jako dosud!

 

 

vytvořila Jolana