Nejen svatba, ale snad každá významná oslava s sebou přináší proslov v podobě slavnostní řeči. Co však takový projev obnáší, jak se na něj připravit a čeho se naopak vyvarovat? Více se dozvíte v článku.
Příprava na svatební řeč
I když to možná nečekáte, pozornost posluchačů si získáte tím, že svůj svatební projev začnete otázkou. Ta je klíčem k získání pozornosti ostatních! Můžete použít různé verze otázky, například: "Pamatuješ si (Milane), když jsi byl na základní škole a říkal jsi, že se nikdy neoženíš? Podívej se, jakou máš dnes vedle sebe krásnou ženu!".
Určitě je vhodné použít v obřadní řeči směs humoru! Vykouzlí to uvolněnou atmosféru, která opět přiměje všechny účastníky soustředit svou pozornost pouze na váš projev. Nerozesmívejte však ostatní! Zkuste do svého projevu zakomponovat například manželské vtipy, těmi nic nezkazíte. Můžete také využít sílu citátů slavných autorů, které v posluchačích vyvolají požadované emoce.
Svatební projev by měl být stručný, ale výstižný. Proto bude nejlepší, když váš projev nezabere více než polovinu formátu A4. Vyhněte se také dlouhým větám - hosté by se v nich mohli snadno ztratit, což může mít negativní dopad na vaše snažení.
Nakonec nezapomeňte poděkovat posluchačům za pozornost a upřímně novomanželům poblahopřát, popřát jim vše dobré do společného života a pak už se pusťte do společné zábavy plné nezapomenutelných okamžiků!
Kdo by měl pronést svatební řeč?
Neexistuje žádné stanovené pravidlo pro řečníka v obřadním projevu. Většinou by však na každé svatbě měli být alespoň dva řečníci. V zásadě je prvním řečníkem vždy někdo z hostitelů (otec jednoho z novomanželů, ale také samotný ženich nebo nevěsta).
Tuto "oficiální řeč" později vystřídá jeden ze svědků nebo starší, který do projevu vnese špetku humoru a zábavy. Počítejte však i s možností, že si někdo připravil pár slov, aniž byste o tom věděli - dejte prostor posluchačům.
Řeč a přípitek
Ačkoli si někdy cinknutí lžičky například o sklenici šampaňského žádá pozornost, přípitek není až tak nezbytný. Přípitek je pouze úvod, který je později nahrazen pozvednutím sklenic ve stoje. Pokud nastane situace, kdy je více než jeden slavnostní projev, vede přípitek poslední z řečníků.
Pozor. Přípitek pronášejí pouze osoby sedící vedle sebe! Vyhnete se tak neetickému protahování přes stůl. Na dálku použijte pouze symbolickou úklonu nebo opětovné pozvednutí sklenice.
Jak přednést přípitek podle etikety?
Vyhněte se trapným situacím, které by mohly být nepříjemné vám i ostatním;
správný řečník nejprve přivítá hosty a teprve poté se představí (je také vhodné zmínit, jak blízký je ženichovi a nevěstě);
pokuste se zabrousit do minulosti a odhalit nějakou společnou vzpomínku s novomanželi (samozřejmě pečlivě zvažte, o jakou vzpomínku půjde);
řečník by měl novomanželům také zalichotit, a to formou několika slov o tom, co je podle něj na lásce novomanželů nejkrásnější;
kvalitní řečník by měl také využít kvalitní mikrofon, díky němuž se jeho projev hluboce vryje do srdcí hostů. Mikrofon také zajistí dobrou kvalitu zvuku v rámci videozáznamu;
Vsaďte na řeč těla a důkladně se na svůj svatební projev připravte!
Vyhněte se!
Především se vyhněte neustálému předčítání z papíru během projevu. Připravte si svůj projev dobře, abyste jej mohli přednést s určitou dávkou sebejistoty, aniž byste potřebovali jakoukoli oporu (maximálně na okraj). Zapomeňte také na nevhodné držení těla nebo gestikulaci, které do projevu rozhodně nepatří!
V žádném případě se v proslovu nezmiňujte o bývalých vztazích novomanželů, stejně jako o různých historkách z minulosti, které je vhodné nechat si pro sebe! Zároveň se určitě vyhněte vulgarismům, ale zdržte se i jiných, nevhodných poznámek, včetně zesměšňování nebo zesměšňování vážených hostů!
Zdroj fotografií: pinterest.com, depositphotos.com