Co je povoleno a co ne? Jaká jsou základní pravidla, která je třeba dodržovat na svatbě? Svatební etiketa zahrnuje také témata, jako je vhodné oblečení a svatební výslužky. Probereme také role svatebčanů a budeme se věnovat také zasedacímu pořádku. V tomto článku vám objasníme podrobnosti o jednání, které bude v daný den probíhat, abyste si nechtěně nepřivodili zbytečné trapasy.
Základní pravidla v kostce
Oblečení
Extravagance a přílišná výstřednost jdou na svatbě stranou, stejně jako příliš ležérní oblečení.
Nejdůležitější je nezastínit nevěstu - hlavní hvězdu svatby. Vždy se oblékejte s ohledem na prostředí - zejména pokud se svatba koná na církevním místě, které může mít vlastní dress code. Stejně tak se snažte přizpůsobit svůj oděv venkovní svatbě. Pokud jde o obuv, je nejlepší zvolit hned na začátku pohodlnou obuv nebo si pro jistotu vzít náhradní obuv. Volba mezi kravatou a motýlkem je na vás, ale mějte na paměti, že motýlek by se měl nosit v kombinaci se sakem.
Dárek
Jako projev blahopřání a vděčnosti je běžné darovat novomanželům určitou finanční částku. Peníze se tradičně vkládají do obálky a prodávají se páru při gratulačním obřadu. V minulosti byly standardem věcné dary, ale pokud se pro ně rozhodnete, dbejte na to, aby nebyly příliš intimní nebo urážlivé. O pomocnících v domácnosti se raději poraďte s párem, jinak se může stát, že se jim budou hromadit stejné dárky.
Děti
Pokud není na pozvánce jasně stanoveno, zeptejte se nejprve ženicha a nevěsty, zda jsou děti na svatbě automaticky vítány.
Jak správně sestavit zasedací pořádek na svatbě?
Tabulka zasedacího pořádku se může zdát jako jednoduchá záležitost, ale věřte, že je velmi důležitá. Včasná příprava vám však ušetří spoustu starostí a hlavně usnadní život vašim hostům, protože se budou moci v sále snadněji orientovat.
V tomto případě záleží především na počtu hostů a tvaru stolů. V minulosti se nejčastěji používaly stoly ve tvaru písmene T nebo E, ale v současné době jsou velmi oblíbené zejména kulaté stoly. Při přípravě samotného zasedacího pořádku je vhodné, pokud si jej načrtnete na papír, abyste si jej mohli v sále prostorově představit.
Ženich zpravidla sedí v čele stolu a nevěsta po jeho pravici. Je zvykem, že při symbolickém přijetí obou rodin sedí rodiče ženicha po boku nevěsty, a tedy rodiče nevěsty sedí po boku ženicha. Poté pokračují prarodiče, svědci a pak příbuzní, přátelé a zbývající hosté.
Jednoduše řečeno - čím bližší rodina - tím blíže k novomanželům. Doporučuje se umístit před svatební síň tabuli se zasedacím pořádkem, aby každý věděl, ke kterému stolu má jít, a na každý stůl pak umístit také jmenovku dotyčného hosta.
Jaké jsou povinnosti svatebčanů?
V průběhu času se role svatební matky výrazně změnila. V minulosti byla tato role spojena s celkovým plánováním a organizací svatby, ale v dnešní době je tato role mnohem jednodušší.
Nyní svatební matky spíše pomáhají svým dcerám realizovat jejich představy týkající se místa konání, hostiny, svatebního menu a seznamu hostů. Dříve platilo, že celou svatbu a náklady s ní spojené hradili rodiče nevěsty, ale v dnešní době je spíše zvykem, že finančně přispívají rodiče ženicha i samotní snoubenci. Úloha družičky proto v dnešní době spočívá především v tom, že vítá hosty, přijímá spolu s otcem nevěsty gratulace a sedí s novomanželi u hlavního stolu. Svatební maminka by také měla iniciovat taneční sólo rodičů novomanželů s jejich partnerem a být přítomna loučení s hosty až do samého konce hostiny.
Stejně důležitá je i role svatebního otce. Ten vede svou dceru ke svatebnímu oltáři. Při tomto aktu je dcera po jeho pravici. Stejně důležitou povinností je první tanec mezi otcem a dcerou. Tradicí je také slavnostní přípitek, při kterém svatební otec blahopřeje novomanželům a děkuje hostům za účast a dary. Stejně jako svatební maminka by měl i tatínek zůstat přítomen až do samého konce, rozloučit se s hosty a ujistit se, že jsou všechny účty vyrovnány.
Etiketa na svatbě - na které straně má jít nevěsta?
V tomto odstavci vysvětlíme základní pravidla bontonu týkající se nevěsty. Ke svatebnímu oltáři jde první ženich v doprovodu své matky. Následuje otec ženicha a matka nevěsty, za nimi svědci. Jak jsme se již zmínili, otec vede svou dceru k oltáři jako poslední po své pravici.
Ať už vycházíte z matriky nebo z kostela, platí pravidlo, že první vychází oddávající, za ním novomanželé a pak všichni ostatní. Při vstupu do budovy po schodech, v níž se koná svatební hostina, je důležité, aby nevěsta šla před ženichem. Naopak při výstupu po schodech z budovy jde ženich před nevěstou, rovněž z bezpečnostních důvodů. Toto pravidlo platí stejně pro novomanžele jako pro hosty.
Ačkoli se může zdát, že je obtížné dodržovat tato pravidla etikety, nezapomeňte, že slouží pouze k hladkému průběhu akce. Koneckonců, je to váš den, prioritou je, abyste vy - novomanželé - byli spokojeni.
Dodavatele pro svou perfektní svatbu naleznete zde.
Zdroj fotografií: pinterest.com, depositphotos.com