Touha, aby všechno bylo dokonalé. Vnitřní neklid z toho, zda všechno dobře dopadne. Tyto a tisíce dalších myšlenek se Vám mohou začít vynořovat před příchodem svatebního dne, a proto je naprosto přirozené pociťovat stres, úzkost, či dokonce pochybnosti.
S blížícím se velkým dnem pochopitelně stoupá i úroveň nervozity. Nenechte se však těmito nervy příliš unést, jinak se mohou přeměnit ve skutečný strach, který může vést až k chybným rozhodnutím. Možná máte pocit, že na papíře to snáze zní, než tomu ve skutečnosti je. Zhluboka se proto nadechněte a proměňte svou knedli v krku na motýly v břiše, díky našim užitečným radám o zvládnutí předsvatebního shonu.
KOMUNIKACE JE ZÁKLAD
Sdílení emocí a obav s partnerem pomáhá lépe zvládnout tlak plánování. Otevřený rozhovor vás sblíží a pomůže vám uvolnit se. Nezapomínejte, že jste v tom dva. Můžete probrat cokoliv – od konkrétních svatebních detailů až po představu společné budoucnosti. Nyní je ten správný čas pro důvěrné rozhovory, plné pochopení a empatie.
Dávejte si však pozor na moment, který jste si na tuto konverzaci vybrali – nezapomínejte, že vaše polovička je také vystresovaná, takže nepřilévejte olej do ohně, pokud se zrovna nenacházíte ve chvíli vhodné ke komunikaci. Ale zároveň diskusi neodkládejte a nezametejte problémy pod koberec. To rozhodně není základ, na kterém chcete budovat vaše manželství.
Sdílení názoru se vztahuje i na rodinu a jiné zainteresované lidi. Právě rodinní příslušníci mohou být pro mnohé páry velkým stresovým faktorem. Opět platí zlaté pravidlo – povídejte si o svých pocitech. Sedněte si s nimi a uctivě jim vysvětlete, jak si představujete svůj svatební den, a proč je to pro Vás důležité. I jednoduchý rozhovor je skvělým prostředkem ke snížení množství stresu, nevole a hádek.
NASTAVTE SI REALISTICKÁ OČEKÁVÁNÍ
Něco jako „dokonalá svatba“ ve skutečnosti neexistuje. Nereálná očekávání a lpění na maličkostech vám mohou pokazit náladu, dojem a vytvořit zbytečné vrásky na čele. Ve chvílích, kdy se cítíte obzvlášť pod tlakem, je užitečné uvědomit si širší souvislosti – co je ve skutečnosti nejdůležitější? Berete si přece lásku svého života, na konkrétním odstínu barvy ubrousků opravdu až tak nezáleží. Nesnažte se vystrojit obrovskou hostinu pro všechny vaše známé, pokud víte, že způsobí rozpočtové problémy. Mnohem efektivnější přístup je takový, díky kterému se budete z jednotlivých kroků těšit.
PLÁNUJTE V PŘEDSTIHU
Rádi si necháváte věci na poslední chvíli? Svatba by ovšem neměla být jednou z nich, pokud si chcete plánování užít v mentálním i fyzickém zdraví. Stres se podepisuje pod příčinu mnoha nemocí, což je zřejmě to poslední, co byste si v takové situaci přáli.
Díky včasné organizaci se dokážete o mnoho věcí postarat již několik měsíců předem. Můžete například začít tím, že si jako první rezervujete místo. Dále můžete pokračovat výběrem šatů, abyste později nepanikařili v případě, že neumíte najít zrovna ty své vysněné.
Pokud budete systematičtí a zařídíte předem co nejvíce, budete se cítit méně unavení, nervózní a přidá vám to na psychické pohodě. Spěchání vede jen k větší úzkosti.
NAPLÁNUJTE SI ČAS PRO SEBE
Předsvatební stres a úzkost mohou způsobit bolesti hlavy, vyrážku na kůži a jiné fyzické problémy. Dopřejte si od všeho pauzu a vyhraďte si čas pro sebe.
Ideální je určit si minimálně jeden den v týdnu bez plánování a o svatbě nemluvit. Rozumíme, že v této situaci nemyslet vůbec na svatbu zřejmě nebude jednoduché. Častokrát se můžete přistihnout při tom, že v hlavě počítáte hosty a aranžujete květiny. Nenechte se podobnými myšlenkami rozhodit, je to přirozené. Zkuste v takovém momentě na chvíli zastavit, několikrát se zhluboka nadechnout a přeorientovat vaši mysl na něco jiného.
Fyzická aktivita nebo cvičení uvolňují stres díky endorfinům, které zmírňují bolest a také Vám pomohou zrelaxovat a zapomenout na starosti.
Film, kniha, nebo vykonávání činností, které Vás baví, jsou ověřené triky k tomu, abyste alespoň na chvíli vypnuli tok myšlenek a zapomněli na všechny povinnosti.
PŘESTÁVKA OD SOCIÁLNÍCH MÉDIÍ
Přestože sociální média mohou být užitečná pro inspiraci, příliš mnoho času stráveného na svatebních profilech Vám může přivodit pocit přetíženosti. Stanovte si denní limit a vymezte si časy, kdy máte dovoleno prohlížení sociálních sítí a kdy ne. Nezapomínejte, že to, co vidíte na internetu, nereflektuje vždy jen realitu, proto nevytvářejte přehnané nároky a očekávání, naopak buďte k sobě laskaví a jemní.
PŘÍJEMNÝ ČAS S PARTNEREM
Jedna věc je společné plánování svatby a druhá zase trávení kvalitního času ve dvou s partnerem. Nedovolte, aby Vás organizace zcela pohltila – může to způsobit více škody než užitku. Naplánujte si společný oběd, večeři, den v lázních nebo zábavnou aktivitu, která Vám pomůže odbourat stres a uklidnit se. Je důležité si připomínat důvody, pro které jste se rozhodli vejít do společného manželství.
V neposlední řadě mějte na mysli, že i přes stres a úzkost procházíte jedním z nejkrásnějších momentů svého života. Pokud dáte pozornost výjimečnosti tohoto krásného okamžiku, namísto negaci a stresu, zaplaví vás pocit díků a nadšení. A budete lépe zvládat všechny výzvy, které vám při plánování svatby přijdou do cesty.
Zdroj fotek: pinterest.com, depositphotos.com